Obilježen Svjetski dan animiranog filma

Animirani ili crtani film je vid filmske umjetnosti. Svjetski dan animiranog filma 28.oktobra, obilježava se u spomen Emilu Reynaudu (Emil Rejnoa) koji je 1892. godine u Parizu organizirao prvu projekciju animiranog filma na celuloidnoj vrpci.  Sekcija za strip, animaciju i film JU”Desete osnovne škole” Ilidža koja je do sad, u svom kratkom postojanju snimila  četiri animirana filma (trenutno radi na petom)  već tradicionalno taj dan obilježava premijernim projekcijama za učenike naše, ali i drugih škola. Ove godine smo povodom  Svjetskog dana animiranog  filma 29.10.2019. održali premijeru za naše prvačiće, a zatim ugostili učenike Osme osnovne škole “Amer Ćenanović” koji su prisustvovali izložbi i projekciji video sadržaja (novi crtani film Let iznad Bosne i Hercegovine i “stari” crtani film Pričam ti priču u novom ruhu),  radionici animacije, dodjeli diploma i zahvalnica učenicima za učešće na festivalima i manifestacijama, ali i gostima za podršku u našim nastojanjima da na dostojanstven način obilježimo ovaj datum. Osim zahvalnice, gostima je uručen i primjerak našeg višestruko nagrađivanog (prvog) crtanog filma Gladna bajka, teprigodne strip razglednice, autorski rad sekcije za strip, animaciju i film.