KNJIŽEVNOST I ROBOTIKA!?!

Da li ste znali da je riječ ‘robot’ prvi put upotrijebljena u jednom književnom djelu 1920. godine? Učenici šestog razreda naše škole jučer su saznali na radionici Književnost i robotika koja je organizirana u okviru obilježavanja Evropske sedmice robotike. Riječ ‘robot’ prvi put je upotrijebljena u dramskom djelu R. U. R. češkog književnika Karela Čapeka. Nakon upoznavanja sa ovim djelom i nastankom riječi ‘robot’, radionica je nastavljena analizom romana “Mrvice iz dnevnog boravka”, autorice Sanje Pilić. U romanu je dječak Janko napravio robota Robotka, a učenici su analizirali djelo, crtali Robotka i kreirali svoje priče. Nakon razgovora o književnosti, učenici su predstavili svoja saznanja o robotici, a u radionicu se uključila i nastavnica informatike koja je učenicima predstavila savremena dostignuća u robotici.

Oduševljenje koje je vladalo vidljivo je na fotografijama. Radionicu su pripremile i realizirale Nermina Usejnovski, Sabina Čustović i Jasmina Kaltak sa učenicima VI-3 razreda.